Монетизація пільг з оплати житлово-комунальних послуг 

У січні 2023 року завершено реформу монетизації пільг, яка була розпочата в 2019 році. Пільги на оплату житлово-комунальних послуг їх одержувачам з січня поточного року надаються виключно у грошовій готівковій формі (нарахування – в січні, виплата – у лютому).

Метою Міністерства соціальної політики є забезпечення підтримки найменш захищених верств населення, зокрема, через інструмент надання пільг на житлово-комунальні послуги. Це є одним з ключових моментів підтримання платоспроможності і соціального захисту громадян.

Також Міністерство працює над підвищенням мотивуючого фактору соціальних допомог, через монетизацію виплат у тому числі. Це означає, що завдяки реалізації реформи з надання виплат виключно в грошовій формі, людина може отримати «на руки» свої гроші і, зекономивши енергоресурси, витратити зекономлену суму на інші потреби. Це є одним з ключових інструментів підвищення мотивації громадян до енергозбереження.

Раніше існували дві форми грошової виплати: готівкова та безготівкова. Зміни, що набули чинності, стосуватимуться пільговиків, які у 2022 році отримували пільги у грошовій безготівковій формі (кошти надходили на обліковий запис в АТ «Ощадбанк», звідки спрямовувалися надавачам житлово-комунальних послуг).

Виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг пільговикам тепер здійснюється у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів Пенсійним фондом України:

  • Тим пільговикам, які до грудня 2022 року вже отримували відповідні пільги у готівковій формі, а також тим, які звернулися за наданням виплати починаючи з грудня 2022 року, Пенсійний фонд України перерахує кошти на їхні рахунки, відкриті в уповноважених банках або для виплати через відділення АТ «Укрпошта». Це залежить від способу виплати, обраного одержувачем пільги.
  • Пенсіонерам, які до грудня 2022 року отримували пільги у грошовій безготівковій формі, виплата здійснюватиметься шляхом перерахування коштів на їх пенсійні рахунки в уповноважених банках або через відділення АТ «Укрпошта», де людина одержує пенсію.
  • Пільговикам, які до грудня 2022 року отримували пільги у грошовій безготівковій формі і не є пенсіонерами (тобто в Пенсійного фонду України відсутні виплатні реквізити банківського рахунку або адреса доставки коштів) кошти на виплату пільг перераховуються на їх поточні рахунки, відкриті Пенсійним фондом України в АТ «Ощадбанк».

Про відкриття такого рахунку в банку органи Пенсійного фонду України інформують пільговика.

Щоб одержати кошти з такого рахунку, потрібно особисто звернутися до АТ «Ощадбанк» для укладення договору банківського рахунку.

Якщо ж пільговик бажає отримувати кошти пільг на рахунок, відкритий в іншому банку, або через відділення АТ «Укрпошта», він має звернутися із відповідною заявою до органу Пенсійного фонду України в обраний спосіб:

 Слід зазначити, що пільговики, які отримають пільгу у грошовій готівковій формі, зобов’язані самостійно сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми виплаченої їм пільги, тобто АТ ,,Ощадбанк” більше не адмініструватиме розрахунки пільговика з надавачами житлово-комунальних послуг, як це було при наданні пільги у грошовій безготівковій формі.

Порядок призначення пільги з 1 січня 2025 року 

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2024 р. № 1553 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. №389» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 р. № 389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

 

Згідно внесених змін, у 2025 році пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу ( у 2025 році – 4240,00 грн.):

 

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг, без урахування розміру середньомісячного сукупного доходу сім’ї надаються особам статус, яких визначено відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3552-XII від 22.10.1993р.:

 

– особам з інвалідністю 1,2,3 групи внаслідок війни;

– учасникам бойових дій та особи прирівняні до них;

– членам сімей загиблого (померлого) ветерана війни;

– членам сімей загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України,

 

При цьому змінами передбачено, що для осіб вищезазначених категорій, які отримували пільги у період до 31 грудня 2024 р. включно, Порядок надання пільг застосовується після закінчення опалювального сезону 2024/2025 років, тобто з 01.05.2025, а для осіб зазначених категорій, які звертатимуться за наданням пільг починаючи з 01.01.2025, право на отримання пільг визначатиметься з урахуванням норм Порядку надання пільг.

 

Право на отримання пільг на новий період з січня 2025 року буде визначено Пенсійним фондом України автоматично

 

Для деяких категорій громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за останні шість місяців не перевищує встановленого рівня доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2025 році – 4 240 грн).

Під час визначення середньомісячного сукупного доходу сім’ї пільговика Пенсійний фонд України враховує, зокрема, інформацію Державної податкової служби України про доходи пільговика та членів його сім’ї за III і IV квартали попереднього року.

Податкові звіти за IV квартал 2024 року страхувальники подавали до ДПС відповідно до встановленого порядку до 10 лютого 2025 року.

Після отримання Пенсійним фондом України даних про доходи буде визначено право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг у 2025 році для осіб, які отримують їх з урахуванням доходу.

Право на отримання пільг на новий період з січня 2025 року визначається Пенсійним фондом України автоматично. Додатково звертатися до органів Фонду не потрібно, за винятком випадків, коли в пільговика відбулися зміни у складі сім’ї, місці проживання або переліку послуг, на які призначено пільги.

Виплата пільг, призначених із січня, буде здійснена в березні.

 

Важливо!

Якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика на одну особу перевищує граничний рівень, що дає право на податкову соціальну пільгу (4 240 грн), можна звернутися за житловою субсидією.

Переглянути архів